Skip to main content

Casting

Casting
CASTING is a multi-genre performance about a casting call for an upcoming mysterious show.

You will have a chance to look behind the scenes of acrobats,  dancers and other performers preparing for, as they hope, a  life-changing opportunity to become famous and reputable artists. Also, you will peek into the private lives of the protagonist that might be inspired by the artist’s real characters. But not everything is what it looks like which you will find out at the end of the show.

CASTING is full of acrobatics, dance, movement art, adrenaline and rivalries but also full of love and tenderness. On top of that, the show includes live music performance.

Director Pavel Šimák
Pavel Šimák was born 25. 11. 1972 in Sokolov. He initially devoted himself to acting and movement theater, he studied at the Prague Conservatory. Already at the conservatory he wrote and directed one of his graduation plays. After several years of acting at the ABC Theater in Prague, he studied direction at the Janáček Academy of Music and Performing Arts in Brno.

Review: ostravan.cz – kulturní deník, sokolska33 – magazín studentů

 

 • Director:

  Pavel Šimák

 • Dance choreography:
  Kristýna Slezáková
 • Music:

  Tomas Rossi

 • Set design:
  Radovan Šťastný
 • Costumes design:

  Monika Adamcová

 • Duration:
  80 minut (no break)
 • Cast:

  Alžběta Moravcová, Tereza Bibi Beranová, David Pargač, Lukáš Bezděk, Aleš Podhorský, Jindřich Kopidol, Johan Johančík / Tomas Rossi


Performers

Tereza Beranová

Když jsem poprvé na konzervatoři při hodině akrobacie viděla akrobacii na šále, věděla jsem, že to je to přesně to, co jsem vždy chtěla dělat. Byla to láska na první pohled. Do šály jsem se zamilovala a od té doby jsem se jí nepustila.

Alžběta Moravcová

“I am a professional acrobat and instructor.  I especially love aerial hoop acrobatics, it is such an adrenalin rush. I only feel myself, the emptiness around me, my breath and my heartbeat.”

Lukáš Bezděk

“Cyr wheel is fun and work for me at the same time, I go to every performance to the fullest and I enjoy every minute of it. It’s a great movement that I will never give up.”

Aleš Podhorský

“I first came to juggling at the age of twleve,when I was learning the three-balls basis. After some time I realized that juggling is my life love. It is a kind of self – realization, relaxation and escape from daily routine for me.”

David Pargač

“One of my greatest achievements is breaking the Guinness World Record in one – hand jumping (97 jumps) in 2011. Later I decided to focus on handstand discipline and I have benn doig it since.“

Jindřich Kopidol

“For me, movement is an essential part of my life. I do yoga and tight rope walking. It is important for me to improve in what I do and I ´d also like to motivate others to do better and try harder.”

Johan Johančík

Kytaru jsem si zamiloval v osmé třídě, kdy ji jedna spolužačka donesla do školy. Od té doby hraju a hraju. Hraju v kapele Srpen, Johanband a často také sám. Hráli jsme k divadlu, němým filmům a nyní i k cirkusu. Je to zřejmě posedlost.

Tomáš Rossi

Jsem členem Divadla loutek Ostrava. Hudba se stala mou celoživotní cestou. Co se týče mých aktivit, tak se naplno věnuji skládáním hudby do různých představení a také aktivně vystupuji v několika hudebních projektech.

Thank you for your support

Cirkus trochu jinak

Cirkus trochu jinak z.s.
Hlavní 34, 742 85 Ostrava-Vřesina
Czech Republic

WebCenter - logo